Elektrabel

Elektrabel

Elektrabel symbolizuje pravý étos techna v neustálém posouvání temné zvukové čistoty při zachovávání tanečního tempa.

Tomáš Hartl alias Elektrabel se nebojí přiznat, že navazuje na vizi, s jakou v 90. letech vznikaly nejlepší desky undergroundového techna, na nichž vyrostl. Tehdy producentům šlo o rozšiřování zvukových možností při zachování konceptu, aby finální deska byla hlavně klubovou zbraní pro DJs.

Kombinace temných pronikavých zvuků, tvrdých beatů a atmosférických hlubin je základním nástrojem, který funguje dodnes, což Elektrabel skvěle ilustruje i na svém zatím posledním albu XB1B. V podstatě jde o moderní soundtrack, složený ze zvonivých tanečních tracků s přesnými strukturami a poslechových skladeb s určitou dávkou kosmu, ke klasickému československému sci-fi filmu Ikarie XB1. Tento zdánlivě jednoduchý přístup se nese celou Elektrabelovou diskografií: hutné techno tracky na singlech střídá se zvukovými i rytmickými experimenty na albech, jako například ve vydařené trilogii Missing. Podobně je tomu při živých vystoupeních.

Že celkově nejde o průměrnou produkci, poznal Jeff Mills, který se stal klíčovou personou Elektrabelovy kariéry. Millsova celoživotní fascinace vesmírem, objevy na úrovni galaxií, hvězd, černých děr a planet se vtiskly i do filozofie jeho vydavatelství 6277, jehož zvuková mise měla pojednávat o výpravě na Mars. Debutem vydaným na tomto labelu byl vinyl Mission One z roku 2003, za nímž stál právě Elektrabel, který ještě pár let předtím tancoval na Jeffa Millse v oblíbeném bratislavském U.Clubu. V jednom z rozhovorů Jeff Mills mluvil o tom, že Elektrabelovy tracky byly zvláštní tím, že obsahovaly frekvence, které do té doby ještě neslyšel. Proto bylo zajímavé Elektrabelovu tvorbu začít vydávat.

Následující singl Crocks předznamenal album For Various Reasons, po němž se umělci otevřely dveře do světových klubů a na festivaly.

Elektrabel vystupuje především se svým živým techno koncertem. Neustále zdokonaluje svůj set-up, rozšiřuje ho, nebo naopak minimalizuje, s cílem přenést své studio a zvuky rovnou na podium.

WebBandcampFacebook