O nás

UTOPIJE 24. – 25. 6. to je přes 40 umělců z více než 8 zemí v krásném areálu s vodní plochou pro maximálně 300 lidí!
Roky tvrdého gaučingu neúprosně přepisují kulturní mapy celého světa a z 𝐇𝐨𝐦𝐨 𝐂𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐮𝐬 𝐕š𝐞𝐜𝐡𝐧𝐨𝐯𝐲𝐦𝐞𝐭𝐮𝐬 se postupně stává 𝐇𝐨𝐦𝐨 𝐃𝐨𝐦𝐚𝐭𝐯𝐫𝐝𝐧𝐮𝐬.
S tím se však neúnavný 𝐔𝐓𝐎 – 𝐛ů𝐡 𝐬𝐯𝐨𝐛𝐨𝐝𝐲, nemůže smířit. Proto si na pomoc 𝐩𝐨𝐯𝐨𝐥á𝐯á 𝐛á𝐣𝐧é𝐡𝐨 𝐩𝐭á𝐤𝐚 𝐍.𝐨.𝐡.𝐚., aby společně vrátili všechny Domatvrdnuse zpátky ke kulturním kořenům.
𝐔𝐓𝐎𝐏𝐈𝐉𝐄 𝟐𝟎𝟐𝟐 – 24. – 25. června se Areál Úžlebec promění v místo setkání nejrůznějších kultur z celého světa. Akce vás naplní krásnem a gaučing úplně vytěsní z hlavy. Zde zažijete rozmanitost a bezprostřednost.
Jak šel čas s UTOpijí

Historie UTOpije je zatím poměrně krátká. Zrození tohoto nápadu se datuje na květen 2020, kdy se nadšenci napříč spolky Falcon a Zvedni Zadek rozhodli uspořádat po absolvovaní prvního covid jara, letní festival podle svých představ, který by pomohl vlít české alternativní kultuře zpátky krev do žil.   

Vzal se tedy koktejl kapel, ať už těch, jejichž koncerty v klatovském Falcon klubu byli zrušeny, nebo těch, co, stejně jako my, bažili zase se opět hezky pobavit, vybral se datum 3. – 5. 7. 2020 a už zbývalo “jen” najít vhodné místo. Projel se bezmála celý plzeňský kraj, až nakonec přišel tip na vesnici Úžlebec s vlastním kempovacím areálem. A to byla láska na první pohled – rybník s tobogánem, spousta zeleně, zastřešený pódium a sociální zařízení s teplou vodou a porcelánovými záchody, co víc chtít! Kontaktoval se tedy správce areálu, z kterého se nakonec vyklubal mladý manželský pár se stejnou krevní skupinou, se kterým jsme si hned padli do noty, a tak už našemu nápadu nestálo nic v cestě. 

Během těch dvou měsíců se povedlo sehnat na tři tucty zajímavých a kvalitních kapel a DJs napříč českou alternativní scénou. Z vyčtu možno zmínit např. Zrní, Mutanti, Ventolin či P/\ST. 

Díky zapálenosti a ochotě všech zainteresovaných lidí, co se s vervou a poctivostí ujali úlohy pomoct s vybudováním společné utopie, dopadl první ročník zdařile a všichni jsme po parádním nedělním “tuctuc” budíčku v podobě DJ setu na mole odcházeli s hlavou a srdci plných dojmů a zážitků. 

Po těch několika intenzivních měsíců společného plánovaní a juchání, bylo potřeba si odpočinout, a tak nastal rádiový klid. Ale nějak jsme věděli, že další rok si chceme opět vytvořit alespoň na těch pár dni místo, kde bez předsudků může každý volně prožít svoji utopii. Proto jsme se začátkem roku 2021 opět začali scházet a lamentovat co s tím. Důležitou roli hrál fakt, že covid nakonec nebyl jen otázkou jednoho roku. Dopady na kulturu netřeba zmiňovat. Nelíbilo se nám, jak kultura dostávala zabrat, tak jsme přišli s projektem Ledoborci kultury. Tento projekt je kapitola sama o sobě, ale v podstatě se jednalo o sérii streamů, s plánem každý realizovat na jiném místě, v jiném kraji ČR, s cílem podpořit některý z lokálních klubů, přičemž se vystupující měli společně potkat na druhém ročníku UTOpije. 

A výsledek? No, upřímně, byl to pro nás trochu záhul. Jelikož máme tendenci dělat věci na 130 %, Ledoborce nevyjímaje (např. shánět den před pražským streamem starou pragovku pro akrobatku? Proste utopie😅), stálo nás to hodně energie a nervů to cele spunktovat. Avšak kousli jsme se, a uspořádali 3denní party plnou emocí, kvalitní hudby a padající stage 😀 (ještě jednou omluva WWW).  

No, a to už se pomalu, po další covid stopce, blížíme do přítomnosti. Přesto, že nás na konci druhého ročníku doslova smetla neskutečná bouře, hecli jsme se a opět chceme vytvořit malou utopiji na zemi. Díky tomu, že nám letos situace dovoluje zvát nejen české interprety, ale také hudebníky z různých koutů planety, budeme mít konečně možnost pořádného propojovaní kultůr napříč rozličnými žánry z celkem osmy zemí světa. 

Tak co, dorazíš, abychom spolu mohli napsat další kapitolu UTOpije? 

Díky všem, co nás podporuji, interpretům, co mají s námi trpělivost a všem co věří v naší&vaší UTOpiji! 

#bezvasbynebylonas 

Galerie