Ponk band foto

Ponk (CZ)

Postfolklórní brněnské cimbálové trio Ponk úspěšně nabourává vžité představy o lidové hudbě.

Trio Ponk vzniklo v Brně v roce 2013 a aktuálně hraje v obsazení 

  • Michal Krystýnek – zpěv, housle
  • Eduard Tomaštík – cimbál
  • Pavel Rajmic – kontrabas, baskytara 

Moravský původ všech tří členů byl úvodním odrazovým můstkem jejich společné hudební řeči. Přestože prošli členové tria klasickým hudebním školením a posléze hraním ve folklorních kapelách moravského regionu, snaží se ve své tvorbě přiznat i další sobě vlastní hudební styly jako například rock, blues či jazz. 

Všechny tyto vlivy přetavil Ponk do debutového alba Postfolklor (2015), na kterém pracuje s původní lidovou písní zcela nadžánrovým způsobem. Prostřednictvím akustických nástrojů, používaných nejčastěji v lidové moravské hudbě, vytváří osobitý ráz vstřebávající současné hudební žánry.  

Deska Postfolklor získala cenu Anděl 2015 v kategorii World music. Mezinárodní porota odborníků nominovala Ponk jako vůbec první česky zpívající kapelu k vystoupení na prestižním hudebním veletrhu WOMEX – The World Music Expo, který proběhl v říjnu 2016 v Santiago de Compostela. 

Ponk na sklonku roku 2018 vydal svou druhou desku Diedina, která byla mj. v únoru 2019 nominována na prestižní mezinárodní ocenění Preis der deutschen Schallplattenkritik.